Czy opona rowerowa ma znaczenie?

19-03-2021
rower

Rozmiar opon pełni najważniejszą funkcję w całym rowerze, o czym amatorski rowerzysta może nie zdawać sobie sprawy, biorąc pod uwagę fakt, że są to dość zawiłe i skomplikowane oznaczenia. Wpływają one na znacznie bardziej komfortowy przejazd rowerem, w zależności od konkretnego podłoża. Dlatego niezwykle istotne jest dobranie takich opon, które będą dokładnie spełniać swoją rolę.

Rozmiar opon - jak go czytać?

Producenci oferują opony rowerowe o średnicy zaczynającej się od 10, a kończącej się na 29 calach. W tym przedziale mieszczą się zarówno modele opon dziecięcych rowerów, jak i przeznaczone dla dorosłych. Przeważnie można spotkać się z angielskim standardem oznaczenia, który widnieje po prostu jako hasło: opona rowerowa 28 cali cali. Sytuacja miewa się nieco gorzej w przypadku francuskich oznaczeń, które składają się z trzech elementów takich jak: dwóch liczb i litery. Dlatego przed zakupem odpowiedniej do swoich potrzeb opony, należy szczegółowo zapoznać się z zaszyfrowanymi zapiskami, co pozwoli na dokonanie udanego i skutecznego zakupu. Kiedy jednak nie ma się dokładnej pewności co do zrozumienia zapisu, warto zapytać o pomoc specjalistę, który z pewnością posiada znacznie większą wiedzę na ten temat.

Najpopularniejsze opony i ich średnice


Dla roweru typu cross i trekking najlepszym wyborem okaże się opona rowerowa 28, ze względu na swoje właściwości, które doskonale nadają się na jazdę między innymi po nierównej powierzchni. Bieżnik takiej opony rewelacyjnie spisze się także na asfalcie równym, dlatego z takimi oponami można przemierzać zarówno po drogach leśnych, jak i po twardych, gruntownych trasach. Jest to najbardziej uniwersalny wybór dla rowerzystów, którzy szukają najlepszej przyczepności w każdych warunkach. Warto również zwrócić uwagę na to, że opona rowerowa 29 cali posiada taką samą średnicę co 28 i również nada się na różnorodne trasy. Przy zakupie jednak należy kierować się indywidualnymi upodobaniami, dlatego z góry powinno się wiedzieć po jakich powierzchniach planuje się jeździć. Stąd wynika, że najlepszym wyborem mogą okazać się uniwersalne opony, które wpłyną na znacznie większy komfort poruszania się po różnych drogach.

Warto skorzystać ze specjalnego kalkulatora opon rowerowych, który przyczyni się do skutecznego ułatwienia dobrania najlepszych rozmiarów swoich opon. To przełoży się bezpośrednio na większy komfort pokonywania kilometrów na rowerze. Poza tym, wysokość kół także decyduje o szybkości przemieszczania się, dlatego nie powinno się zapomnieć o wzięciu pod uwagę także tego elementu.