Jakie akcesoria rowerowe wybrać?

30-07-2019
rower

Po zakupie wymarzonego roweru należy wyposażyć go w dodatkowe akcesoria. Niektóre z nich wpływają na komfort jazdy, inne zwiększają bezpieczeństwo na drodze i są obowiązkowe w świetle prawa. Na rynku dostępnych jest wiele przydatnych gadżetów, które dodatkowo umilą jazdę, zatem podczas zakupu roweru warto zastanowić się, które z nich mogą okazać się przydatne.

Niezbędne akcesoria do wyposażenia roweru

Obowiązkowym wyposażeniem roweru jest oświetlenie. Zgodnie z Kodeksem Drogowym, na rowerze musi znaleźć się lampa rowerowa przednia emitująca białe lub żółte światło oraz lampa rowerowa tylna o stałym, lub migającym świetle w kolorze czerwonym. Dobrej jakości lampy rowerowe LED dają mocny strumień światła i są przy tym dużo bardziej ekonomiczne i energooszczędne od tradycyjnych halogenów. Poza oświetleniem, z tyłu roweru musi znaleźć się czerwony odblask o kształcie innym niż trójkąt. Odpowiednie oświetlenie zapewnia dobrą widoczność roweru, szczególnie po zmroku, dlatego warto zwrócić uwagę na jego moc (ilość lumenów). Wśród obowiązkowych akcesoriów, które wymaga Kodeks Drogowy, znajduje się także dzwonek rowerowy. Choć przepisy tego nie nakazują, ważnym elementem wyposażenia roweru powinna być odpowiednio wytrzymała blokada, z której korzystamy, zostawiając rower na dworze.

Dodatkowe gadżety i akcesoria rowerowe

Poza niezbędnymi akcesoriami do roweru, które reguluje prawo, na rynku znajduje się wiele gadżetów zwiększających komfort jazdy, a także jej bezpieczeństwo. Poza zastosowaniem oświetlenia, w przypadku jazdy poza miastem warto zaopatrzyć się w kamizelkę odblaskową – pozwoli kierowcom z odległych pojazdów zauważyć nas odpowiednio wcześniej i zachować bezpieczną odległość. Aby zwiększyć komfort jazdy, warto zaopatrzyć się w bidon i specjalny uchwyt mocowany na ramie roweru. Bardzo praktycznym gadżetem jest bagażnik rowerowy przedni lub tylni, do którego można przymocować sakwy. Jest to rozwiązanie szczególne przydatne w przypadku dłuższych podróży rowerowych. Na takie wyjazdy warto także wyposażyć rower w błotniki i zaopatrzyć się dodatkowo w zapasową dętkę rowerową oraz zestaw kluczy.

Wśród dostępnych akcesoriów znajdują się zarówno takie, które bezpośrednio wpływają na bezpieczeństwo podczas jazdy i ich stosowanie reguluje Kodeks Drogowy, jak i podnoszące komfort jazdy gadżety. Bidon z wodą, czy pompka mogą okazać się niezastąpione podczas długich wyjazdów rowerowych, a koszyk zamontowany na kierownicy ułatwi przewiezienie zakupów do domu. Podczas zakupu roweru warto zapoznać się z dostępnym asortymentem, w celu dobrania najbardziej odpowiednich rozwiązań do posiadanego typu roweru.