Jak wybrać odpowiedni rower?

30-07-2019
rower

Rower, jako środek transportu z roku na rok staje się coraz popularniejszy. Swoich zwolenników przyciąga ze względu na aspekty ekonomiczne i ekologiczne. Nie produkuje spalin i nie generuje dodatkowych kosztów w postaci paliwa czy drogich napraw, dzięki czemu jest tani w eksploatacji. Żeby jazda sprawiała nam przyjemność, należy dobrać taki rower, by spełniał nasze oczekiwania i był odpowiednio dopasowany do wzrostu.

Jaką wybrać ramę?

Dobrze dobrana rama zapewnia odpowiednią pozycję podczas jazdy. W pierwszej kolejności należy wybrać jej odpowiednią wielkość oraz geometrię. Rozmiar określany jest poprzez litery S, M, L, XL, jednak najczęściej spotykane jest oznaczenie w calach, które jest długością odcinka łączącego środek osi suportu z końcem rury podsiodłowej. W zależności od producenta i przeznaczenia roweru geometria ramy różni się między modelami w tym samym rozmiarze. Jest to spowodowane tym, że ramy rowerów szosowych są dłuższe, co wymusza bardziej pochyloną sylwetkę, podczas gdy w rowerach miejskich i turystycznych siodło rowerowe umieszczone jest bliżej kierownicy, co sprawia, że sylwetka jest wyprostowana. Jest to kluczowa różnica podczas wyboru odpowiedniego roweru.

Jaki wybrać rozmiar koła?

Koła, tak samo, jak ramy, różnią się między sobą rozmiarami, także określanymi w calach. Najczęściej spotykane są koła w rozmiarach 26”, 28” i 29”. W przypadku rowerów miejskich i szosowych wybór jest stosunkowo łatwy. Dla rowerów miejskich nie ma większego znaczenia, jaki rozmiar koła wybierzemy – najczęściej stosowane są koła 26” lub 28”, a do rowerów szosowych najczęściej stosowane są opony 28”. Wybór jest nieco bardziej skomplikowany w przypadku roweru górskiego (MTB). Do niedawna stosowany był wyłącznie rozmiar 26”, jednak za sprawą Gary’ego Fishera w standardzie pojawiły się nowe opony rowerowe 29”. Średnica ich obręczy jest taka sama jak w przypadku kół 28”, jednak posiadają grubszą od nich oponę. 26” koło charakteryzuje się mniejszą masą i większą wszechstronnością, podczas gdy 29” pozwala na szybsze podjazdy i zjazdy oraz łatwiejsze pokonywanie przeszkód.

Aby jeszcze bardziej spersonalizować rower, warto zaopatrzyć się w różne akcesoria, jak na przykład bagażnik rowerowy, lampę, czy błotniki. Ich zastosowanie zwiększy komfort jazdy, a zamontowany dzwonek oraz oświetlenie wpłynie na bezpieczeństwo na drodze. Wybierając odpowiedni rower, należy w pierwszej kolejności określić nasze oczekiwania względem niego oraz zdecydować, czy ma służyć jako środek transportu w mieście, czy do jazdy bardziej wyczynowej.